מלונות ישרוטל

מכתש רמון

חיפוש חופשה
לבחירת מלון או אזור
לבחירת מלון או אזור
בחירת תאריכים
בחרו הרכב חדרים
חדרים:1 מבוגרים:2 ילדים:ללא תינוקות:0
חדר 1
מבוגרים
2
ילדים
0
תינוקות
0
טסים:ללא
יש לך קוד הטבה?
 • מכתש רמון הוא אחד מפלאי הטבע הנפלאים ביותר הנמצאים במדינת ישראל. אם אתם מחפשים חופשה לכל המשפחה באווירה קצת אחרת, זהו הזמן לנסוע למדבר הקסום ולהכיר מקרוב את המכתש, תופעה גאולוגית יוצאת דופן המביאה איתה טבע נרחב, בעלי חיים ונופים קסומים. זהו הזמן להזמין חופשה באזור מכתש רמון ולהבין איך הוא נוצר, לטייל בכמה מסלולי טיול מומלצים וללון במקומות לינה מהממים.

  מידע חשוב לפני שמתחילים: מרכז המבקרים מכתש רמון

  הביקור והטיול במכתש רמון דורש תיאום ביקור אצל רשות הטבע והגנים, המפקחת על האזור ומנהלת אותו. אלו הן שעות הפתיחה של מרכז המבקרים:

  שעון חורף – ימים א'-ה' ושבת מ-08:00 ועד 17:00, שישי וערבי חג מ-08:00 עד 16:00

  שעון קיץ – ימים א'-ה' ושבת מ-08:00 עד 16:00, שישי וערבי חג מ-08:00 עד 15:00

  שעות הפעילות עלולות להשתנות בחגים ובימים מיוחדים ויש להתעדכן באתר של רט"ג.

  עלות הכניסה למרכז היא 28 שקלים למבוגר ו-14 שקלים לילד. בקבוצות גדולות, עלות כרטיס למבוגר היא 24 שקלים ו-12 שקלים לילד. חיילים, סטודנטים ואזרחים ותיקים ייהנו מכרטיס במחיר מוזל גם כן. אפשר לתאם מראש ביקור באתר ולשלם באשראי או לבחור לשלם במזומן בהגעה. מומלץ שלא לוותר על תיאום מראש של ביקור, בייחוד בתקופות של חגים ובעונות השיא של התיירות בישראל, אחרת תוכלו להיכנס על בסיס מקום פנוי בלבד וייתכן שלא תוכלו ליהנות מהחוויה המיוחדת. כדי להגיע למקום יש לכתוב בווייז "שמורת טבע ומרכז מבקרים מכתש רמון".

  קצת על מכתש רמון: פלא טבעי בישראל

  מכתש רמון הוא המכתש האירוזי הגדול בעולם והוא נמצא במרכז הנגב. זהו סוג ייחודי של מכתש שחיקה מהגדולים בעולם שעוצב על ידי כוחות טבעיים במשך מיליוני שנים. אורכו של המכתש הוא כ-40 ק"מ, רוחבו כ-9 ק"מ בנקודה הכי רחבה שלו, והוא מגיע לעומק של עד 350 מטרים בקירוב. הפלא הגאולוגי הזה כולל נופים מדהימים עם קניונים עמוקים, תצורות סלע צבעוניות וצמחייה מדברית. מכתש רמון הוא יעד תיירותי פופולרי לטיולים רגליים, לצפייה בכוכבים ולחקר מרתק של המאפיינים הגאולוגיים המגוונים שלו. למבקרים במקום מובטחת הצצה להיסטוריה הגאולוגית של כדור הארץ וליופי הטבעי של הטבע.

  איך נוצר מכתש רמון?

  מכתש רמון נוצר בתהליך גאולוגי מורכב המתפרס על פני מיליוני שנים. בניגוד למכתש פגיעה קונבנציונלי או למכתשים הנוצרים בדרכי טבע אחרות, זהו למעשה מכתש שחיקה:

  אוקיינוסים עתיקים – לפני כ-220 מיליון שנה, האזור המכונה כיום מכתש רמון היה מכוסה בים עצום ששמו ים טתיס. עם הזמן הצטברו על קרקעית הים שכבות משקע של אבן חול ואבן גיר

  התרוממות וסחף – כוחות גאולוגיים גרמו להתרוממות אזור הנגב, וחשפו בהדרגה את שכבות המשקעים. תהליכי השחיקה שהחלו לאחר מכן, בעיקר ממים ורוח, החלו לעצב את האדמה

  היווצרות מכתש – צורתו הייחודית של המכתש החלה להתעצב כאשר השחיקה סחפה את השכבות הרכות שנמצאו מתחת לשכבות קשות יותר כמו גיר או דולומיט. השחיקה הובילה להתפתחות של שקע עמוק ומוארך בעל קירות תלולים

  שחיקה מתמשכת – השחיקה נמשכת עד היום והיא מעמיקה ומעצבת מחדש את המכתש. הקירות חושפים חתך רוחב של שכבות גאולוגיות עתיקות, המספקות תובנות חשובות על ההיסטוריה של כדור הארץ

  מכתש רמון- מקור השם

  השם רמון הוא אינו שם תנ"כי או ממקורותיה של העברית, ומקורו מגיע מהשפה הערבית. השם מכתש רמון ניתן למקום בשנת 1950 על ידי הוועדה הגאוגרפית לקביעת שמות בנגב והוא למעשה עברות של השם הערבי של הנחל העובר באזור – ואדי רמאן. יש הטוענים שמקור המילה בערבית הוא מהמילה "רומאים", כזכר לרומאים שעברו באזור בדרך הבשמים.

  יש החושבים שהמכתש נקרא על שם אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, ועל שם בנו אסף שהיה טייס בחיל האוויר, אך למעשה הסיפור הוא הפוך – אילן שינה את שם משפחתו לרמון בשנת 1972 עקב אהבתו הרבה למכתש רמון ולאזור המדבר הישראלי.

  מסלולים במכתש רמון

  מכתש רמון הוא מקום נהדר לטיולים, ותוכלו למצוא בו מגוון של מסלולים נהדרים שדרכם תוכלו להכיר את הטבע ואת התופעה הגאולוגית הייחודית. הינה שני מסלולים פופולריים ומומלצים שממש כדאי לבקר בהם:

  מסלולים במכתש רמון

  מכתש רמון הוא מקום נהדר לטיולים, ותוכלו למצוא בו מגוון של מסלולים נהדרים שדרכם תוכלו להכיר את הטבע ואת התופעה הגאולוגית הייחודית. הינה שני מסלולים פופולריים ומומלצים שממש כדאי לבקר בהם:

  השביל הצף במנסרה

  המנסרה היא תופעה גאולוגית ייחודית נוספת הקיימת במכתש. זוהי גבעת חול שבראשה עמודי קוורציט בצורת מנסרות של ארבע, חמש או שש פאות, המונחים כלוחות עץ בנגרייה. גבעת המנסרה נמצאת כ-3 קילומטרים ממזרח למצפה רמון, והמנסרות האלו נוצרו בשל חשיפה למגמה לוהטת והתכת אבן הקוורץ שבראש הגבעה. כאן אפשר ליהנות ממסלול מעגלי קצרצר על גבי שביל צף העשוי מעץ ממוחזר, הנבנה במיוחד כדי לאפשר למטיילים להתרשם מהתופעה הגאולוגית המיוחדת מבלי לפגוע בה.

  מסלול מעגלי במכתש רמון- מסלול החרוט

  מסלול מעגלי קליל יחסית הכולל טיפוס לגבעת חרוט, הנראית כמו הר געש קטן ומראשה אפשר ליהנות מתצפית מרהיבה למכתש כולו. כדי להגיע לתחילת המסלול יש לנסוע צפונה מחניון בארות בדרך עפר המסומנת בסימון שחור, ולאחר מכן פונים ימינה לדרך עפר בסימון אדום. במזלג המופיע כקילומטר לאחר מכן פונים שמאלה בסימון השחור ומגיעים לחניון יום סהרונים. הטיפוס על הגבעה נראה מאיים אך הוא מתאים לכל המשפחה ואורך כמה דקות בלבד. התצפית מראש הגבעה מאפשרת לכם לראות היטב את אורכו, רוחבו ועומקו של מכתש רמון. אורך המסלול כ-2.5 קילומטרים אך הוא אינו מוצל, ולכן חשוב להצטייד במוצרים להגנה מהשמש כמו כובעים רחבי שוליים, כמות מים מספקת וקרם הגנה. במהלך המסלול מגיעים לנחל ארדון ולעין ארדון.

  המכתש הקטן

  המכתש הקטן הוא עוד מכתש אירוזי בישראל, השלישי הגודל מבין חמשת מכתשי הנגב אך מהמם לא פחות מהאחרים. המכתש הקטן נמצא ברכס חצרה ולכן ידוע גם בשם מכתש חצרה, והוא נמצא בצפון הנגב, לא רחוק מדימונה. אורכו המרבי הוא כ-8 ק"מ, רוחבו כ-6 ק"מ ועומקו כ-400 מטרים. במכתש הזה תמצאו תצורות גאולוגיות ייחודיות כמו שכבות סלע צבעוניות וקניונים. המכתש הקטן הוא יעד פופולרי למטיילים ולחובבי טבע, המספק הצצה לכוחות הטבע המדהימים שעיצבו את הנוף המדברי הזה במשך מיליוני שנים.

  אטרקציות במכתש רמון והסביבה

  פרט למסלולי הטיול הנהדרים, יש במכתש רמון גם מגוון אטרקציות נהדרות לכל המשפחה. לפניכם כמה המלצות לאטרקציות מהנות במיוחד:

  תחנת האכלה לנשרים

  אתר אבן רוח מים הוא תחנת האכלה לנשרים שהקימה רשות הטבע והגנים כדי לשמר את אוכלוסיית הנשרים בארץ. אם יתמזל מזלכם תגיעו בדיוק בזמן כדי לפגוש נשרים ואפילו לצפות בהם אוכלים בתחנה. כדי להגיע לאתר יש לנסוע בכביש 40 ממצפה רמון ללב המכתש, וכ-200 מטרים מדרום למנסרה אפשר להגיע לחניון האתר הנמצא ממערב לכביש. לפני החניון יש גבעה קטנה ועליה פסל של נשר – זוהי "תצפית הנשרים" שאפשר להשקיף ממנה על הנוף המדברי המהמם.

  פעילות חולות צבעוניים

  ליד תחנת ההאכלה לנשרים יש מחצבה ישנה ששם אפשר לחוות פעילות מדליקה ולאסוף חול צבעוני. החול נוצר בגלל שינויים גאולוגיים של שנים וזוהי אחת התופעות המיוחדות ביותר בטבע. כדי להגיע למקום יש לכתוב בוויז "חולות צבעוניים מכתש רמון".

  חי רמון

  חי רמון הוא גן מדברי ובית הגידולים הטבעי של בעלי חיים קטנים שהם חוליה חשובה במערכת האקולוגית במדבר. בחי רמון יש גם גן בוטני וזהו מקום מצוין להכיר בו לעומק ומקרוב את החי והצומח של מכתש רמון. חי רמון נמצא סמוך למרכז המבקרים ויש לתאם מראש ביקור במקום דרך אתר האינטרנט של רט"ג.

  מצפה הכוכבים במכתש רמון

  מצפה הכוכבים במכתש רמון הוא אחת הנקודות המיוחדות ביותר בארץ. במצפה תוכלו לראות את הכוכבים כמו שמעולם לא ראיתם בזכות זיהום האור המלאכותי הנמוך באזור. במקום תוכלו ליהנות מהדרכה מקצועית ומחוויה לימודית ומרתקת המומלצת בחום לכל המשפחה. בשביל ליהנות מהאטרקציה הזאת צריך להגיע בלילה ואנו ממליצים לתכנן טיול של כמה ימים באזור. תוכלו ללון במלון פונדק רמון הנמצא בקרוב מקום – זהו מלון דירות קטנות נעים ואינטימי הממוקם סמוך לנופים עוצרי הנשימה של המכתש. תוכלו לנסוע משם בנוחות ובשלווה לכל האטרקציות המעניינות במדבר, להישאר בלובי המציע תפריט חלבי עשיר ואפילו לטבול בבריכה מקורה ומחוממת.

  לסיכום

  מכתש רמון הוא אחת התופעות הייחודיות ביותר בעולם הנמצאת בלב המדבר בישראל. זהו מקום המומלץ לביקור של כל המשפחה. למטיילים במקום מובטחת חוויה מהנה וייחודית הכוללת היכרות מקרוב עם החי והצומח, מסלולי טיול מרהיבים ונופים מרשימים, ותוכלו למצוא מגוון של אפשרויות לינה במחירים מעולים.